מאמרים כלליים

הכתבות שמפורסמות במדור זה נכתבו על ידי כותבים מבחוץ. פרגניקר נותנת כאן במה לכותבים אלו לטובת גולשי האתר. יחד עם זאת, פרגניקר אינה אחראית על התכנים והשימוש במידע זה הינו באחריות הקוראים בלבד

הריון בגיל מבוגר

על המאפיינים של הריון בגיל מבוגר יחסית

תאריך: 23/01/2014

על פי הספרות הרפואית, כל הריון שמתרחש לאחר גיל 35 של האישה מוגדר כהריון בגיל מבוגר יחסית. יחד עם זאת, אחוז הנשים שנכנסות להריון מעל גיל 35 הולך ועולה משנה לשנה. ידוע כי היום אנשים מתחתנים בגיל מבוגר יותר מבעבר, דבר שמשפיע באופן ישיר על גיל הכניסה להריון. מעבר לנושא החתונה, יש הרבה מקרים בהם זוג מחליט להמתין עם הכניסה להריון עד להשלמת הלימודים, התייצבות המצב הכלכלי ועוד.יש היום גם הרבה יותר מקרים של נשים שבוחרות באמהות יחידנית, שמתרחשת בדרך כלל בגיל מבוגר יחסית.

להריון בגיל מבוגר יש מאפיינים שונים משל הריון רגיל ויש לכך השלכות בתחומים שונים. אמנם, ברוב המקרים הריונות כאלו מסתיימים בהצלחה, אך חשוב לדעת מהם הסיכונים הקיימים בהריון מסוג זה.

הסיכונים בהריון בגיל מבוגר

הפרעות כרומוזומליות- ככל שגיל האישה עולה, כך גובר הסיכון להתפתחות של בעיות כרומוזומליות בעובר. זו גם הסיבה שעל פי המלצות משרד הבריאות, כל אישה הרה מעל גיל 35, צריכה לבצע בדיקת מי שפיר על מנת לוודא את תקינות ההתפתחות של העובר.


הפרעות לגדילת העובר- התופעה של עובר קטן יחסית לגילו מופיעה בשכיחות כפולה כאשר מדובר בהריון מעל גיל 35, וזאת בעיקר אצל נשים עם לחץ דם גבוה. גם עוברים גדולים מכפי גילם מופיעים בשכיחות של

פי שתיים כאשר מדובר בהריון מסוג זה.


לידה מוקדמת- הקדמת הלידה באופן יזום או ספונטני נפוצה פי ארבע בהריונות מעל גיל 35. במקרים רבים, הרופאים יוזמים את הקדמת הלידה על מנת להימנע מסיבוכים שונים בשלבי ההריון האחרים שנפוצים בגיל מבוגר יותר.


הפרדות שליה- תופעה זו היא אחד הגורמים המשפיעים ביותר על מותו של עובר ברחם. בהריון בגיל מתקדם, הסיכוי למות העובר ברחם גבוה פי 1.5 מאשר בהריון רגיל.


עלויות כספיות- הריון בגיל מבוגר נחשב להריון יקר. יש צורך בביצוע בדיקות הריון רבות יותר שחלקן לא ממומנות על ידי קופות החולים. בנוסף, לפעמים יש צורך באשפוזים ארוכים לצורך שמירת הריון או אחרי הלידה אם יש בה סיבוכים.

 

למאמרים כלליים נוספים >>