מאמרים כלליים

הכתבות שמפורסמות במדור זה נכתבו על ידי כותבים מבחוץ. פרגניקר נותנת כאן במה לכותבים אלו לטובת גולשי האתר. יחד עם זאת, פרגניקר אינה אחראית על התכנים והשימוש במידע זה הינו באחריות הקוראים בלבד

חוות דעת רפואית בהריון

על הצורך בחוות דעת רפואית במהלך הריון

תאריך: 01/04/2014

חוות דעת רפואית בהריון

הנושא של חוות דעת רפואית מיועד ברוב המקרים לבית המשפט. כדי להכריע באם רופא או מוסד רפואי נהגו ברשלנות כלפי מטופל או מטופלת, יש לקבל חוות דעת רפואית מאדם המוסמך לתת אותה. מדובר ברופא מומחה ששמו כלול ברשימת תקנות הרופאים 34.

בחוות דעת רפואית, מגיש למעשה הגורם הרפואי מסמך רפואי בו הוא חוות את דעתו בנוגע לאירוע מסוים ולגבי פעולתם של הנוגעים בו. הליכים משפטיים הנוגעים לנזקי גוף ונפש, למעשה מחייבים חוות דעת כזו כדי לאפשר לבית המשפט להעריך את מידת הנזק שנגרם.

במאמר זה נדון בחוות דעת רפואית במצב של רשלנות רפואית בהריון, הגם שהוא יכול להיות רלוונטי לכל סוג אחר של רשלנות רפואית ולכל מי שזקוק לחוות דעת רפואית.

מהי רשלנות רפואית בהריון?

רשלנות רפואית בהריון, כשמה כן היא, נוגעת לכל ארוע של נזק רפואי, שנגרם על ידי גורם רפואי, בתקופת הריון. תקופת ההריון מוגדרת כתקופה שקדמה להריון, היינו טיפולים לשם כניסה להריון, כל תקופת ההריון, ועד הלידה עצמה.

תחום הפריון וההריון הוא הוא התחום בו מוגש מספר התביעות הגדול ביותר בגין רשלנות רפואית. ייתכן שמקור התופעה בציפיות גבוהות של נשים וזוגות המגיעים לטיפולי פריון ולהריון, ואולי בשל הנושא הכה רגיש, המערב בתוכו כל כך הרבה מטענים רגשיים. העובדה היא, כי על רופאים בתחום ההריון להקפיד הקפדה יתרה על ביצוע בדיקות, הפניה לבדיקות, מעקב, אבחונים ונקיטת משנה זהירות בלקיחת החלטות העלולות להיות מכריעות לא רק לגבי ההורים אלא גם לגבי הילדים שייוולדו בסופו של תהליך.

חוות דעת רפואית על רשלנות רפואית בהריון

כל תביעה על רשלנות רפואית בהריון דורשת חוות דעת רפואית של רופא מומחה בתחום, וצריכה לכלול את חוות דעתו המוסמכת בנוגע לקיומו של נזק להריון או לעובר, קיומה של רשלנות רפואית וקיומו של קשר ביניהם.

יש לקחת בחשבון את האפשרות הסבירה כי כותב חוות הדעת יידרש להגיע לבית המשפט ולהעיד בשבועה אודות חוות הדעת שכתב. גם אם לא יוזמן לבית המשפט, עצם חוות דעתו המוסמכת, הכתובה על דעתו וחתומה על ידו, הינה כהצהרה בשבועה לכל דבר ועניין.

חוות דעת רפואית בהריון לביטוח לאומי

חוות דעת רפואית אמנם ניתנת במצבים רבים לבית המשפט במקרים של תביעות על רשלנות רפואית בהריון, אולם במקרים לא מעטים נדרשת חוות דעת כזו במצבים שבהם האם לא יכולה לעבוד במהלך ההריון. תחלואה אמהית או שמירת הריון מסיבות שונות, הן עילה להגשת תביעה לקצבה מביטוח לאומי, אולם כדי להיות זכאית לקצבה, יש למלא חוות דעת רפואית של רופא המוסמך לתת אותה, שכן יש לה חשיבות מכרעת בהחלטת ביטוח לאומי באם לאשר את זכאות האם לקבל את הקצבה.

 

למאמרים כלליים נוספים >>