מאמרים כלליים

הכתבות שמפורסמות במדור זה נכתבו על ידי כותבים מבחוץ. פרגניקר נותנת כאן במה לכותבים אלו לטובת גולשי האתר. יחד עם זאת, פרגניקר אינה אחראית על התכנים והשימוש במידע זה הינו באחריות הקוראים בלבד

בדיקות הריון- פרטי או ציבורי

על בדיקות הריון מיוחדות שניתן לבצע באופן פרטי

תאריך: 28/04/2014

כל אישה שעברה פעם הריון מכירה את הצורך במעקב רפואי צמוד שכולל בדיקות הריון רבות. קופות החולים בישראל מאוד משקיעות בפיתוח סל הריון מקיף לנשים המבוטחות אצלם. סל בדיקות ההריון הוא אחד הגורמים המשפיעים ביותר על נשים באיזו קופת חולים לבחור והנושא הפך למוקד לתחרות פעילה מאוד בין הקופות השונות. למרות שסל בדיקות ההריון בקופות הציבוריות גדל כל הזמן, עדיין יש מקרים מסוימים בהן נשים שוקלות לבצע בדיקות הריון באופן פרטי. הכוונה היא בעיקר לבדיקות גורליות ובעלות משמעות מיוחדת. ההתלבטות מתחילה עוד לפני ההריון כאשר יש מקרים בהם צריך לבצע בדיקות מיוחדות כמו היסטרוסקופיה אבחנתית , בדיקות גנטיות, בדיקות פריון שונות. האמת שבכל תחום רפואי, כאשר מודבר על בדיקות חשובות במיוחד, תמיד מתעוררים לבטים לגבי היכן לבצען.

ברוב המקרים את מעקב ההריון הרגיל, שמתבצע אחת לשלושה שבועות על ידי אחות הריון ואחת לחודש על ידי רופא הנשים, מעדיפות הנשים ההרות לעבור במסגרת רגילה של קופת החולים, למרות שיש נשים שפונות למעקב הריון פרטי כאשר הן מעוניינות ברופא מסוים.

כאשר מדובר על בדיקות הריון חשובות במיוחד כמו סקירת מערכות מוקדמת או מאוחרת, בדיקת סיסי שליה, בדיקת מי שפיר ועוד, חלק גדול מהנשים לא מסתפקות במה שמציעה הרפואה הציבורית ופונות לרפואה הפרטית.


איפה מבצעים בדיקות הריון פרטיות


הבדיקות אותן נשים בדרך כלל בוחרות לעבור באופן פרטי הן בדיקות מיוחדות שמצריכות מקצועיות רפואית ברמה הגבוהה ביותר וכן ציוד רפואי מתאים.

יש רופאים פרטיים שמחזיקים קליניקה משלהם ומבצעים שם בדיקות הריון פרטיות ויש רופאים שמעניקים שירותי רפואה פרטית בבתי החולים.

בדיקות סקירת מערכות מבוצעות בדרך כלל בקליניקות פרטיות. ההתמחות בסקירת מערכות הפכה למאוד מבוקשת בקרב רופאי נשים רבים ויש היום תחרות גדולה בתחום.

בדיקות מי שפיר מתבצעות לרוב על ידי רופאים מומחים בבתי חולים פרטיים או ציבוריים. בגלל הסיכונים בבדיקת מי שפיר, יש גם הרבה מקרים בהם מנסים להימנע ממנה במסגרת האפשר. בשנים האחרונות יותר ויותר נשים פונות גם למעבדות פרטיות שמבצעות בדיקת דם במקום מי שפיר שאינה כלולה בסל הבריאות וזאת על מנת לנסות לחסוך את הבדיקה הפולשנית ולבצעה רק אם יש בכך הכרח לפי תוצאות הבדיקה המוקדמת. 

למאמרים כלליים נוספים >>