מאמרים כלליים

הכתבות שמפורסמות במדור זה נכתבו על ידי כותבים מבחוץ. פרגניקר נותנת כאן במה לכותבים אלו לטובת גולשי האתר. יחד עם זאת, פרגניקר אינה אחראית על התכנים והשימוש במידע זה הינו באחריות הקוראים בלבד

תוספת לבדיקת מי שפיר

איך מפחיתים את הלחץ בציפיה לתוצאות בדיקת מי שפיר

תאריך: 21/05/2014

ההחלטה על ביצוע בדיקת מי שפיר אינה קלה עבור אף אישה הרה. דיקור מי שפיר הוא בדיקה פולשנית שמהווה סיכון לאם ולעובר, לכן מקפידים לבצע אותה רק כאשר הוכח צורך רפואי ממשי לכך. למרות הסיכונים בבדיקת מי שפיר, היא נחשת לאחת החשובות בבדיקות ההריון הקיימות. מטרתה היא לאתר מומים כרומוזומליים שעלולים לגרום לתסמונות שונות בעובר. התסמונת המוכרת ביותר שנגרמת מהפרעה כרומוזומלית היא תסמונת דאון שגורמת לפיגור שכלי, אך יש עוד מספר סוגים של תסמונות שנבדקות באמצעות בדיקת מי שפיר.הבדיקה היא חשובה וגורלית שכן בעקבות תוצאותיה מחליטים מה יעלה בגורל ההריון. כל אישה שמופנית לביצוע בדיקת מי שפיר נמצאת בחששות גם מעצם הבדיקה וגם מקבלת התוצאות. אחד הדברים הקשים בבדיקת מי שפיר הוא הציפיה לתוצאות, שמגיעות רק כעבור כשלושה שבועות. עם השנים, נמצא פתרון ביניים לציפיה הקשה לתוצאות והוא נקרא בדיקת פיש.


מהי בדיקת פיש


בדיקת פיש מתבצעת תוך כדי ביצוע בדיקת מי שפיר והיא מהווה תוספת אליה. זוהי למעשה שיטה מהירה לזיהוי תסמונת דאון ועוד הפרעות כרומוזומליות. היא אינה מקיפה את כל התסמונות הנבדקות בבדיקת מי שפיר ולכן אינה יכולה להוות תחליף, אך היא כן יכולה לספק תשובה לגבי התסמונות המרכזיות הנבדקות ולעשות זאת במהירות- בדרך כלל תוך יומיים.

בדיקת פיש מקלה מאוד על האישה הממתינה לתוצאות של בדיקת מי שפיר, כיוון שהיא מספקת מענה מהיר לשאלה הקשה ביותר- לגבי קיומה של תסמונת דאון. תשובה טובה בבדיקת פיש תאפשר לאישה לעבור את הזמן עד לקבלת התוצאות של מי השפיר בקלות יחסית.

בדיקת פיש מתבצעת באמצעות תוספת גלאים לתאים הנלקחים בדיקור מי השפיר. גלאים אלו מחוברים לצבעים זוהרים שניתן לראות באמצעות מיקרוסקופ. כך נצבעים הכרומוזומים וניתן לראות אם יש עודף או חוסר בהם שגורם להופעתה של תסמונת דאון.

לא בכל דיקור מי שפיר מתבצעת בדיקת פיש, אלא רק אם האישה לחוצה במיוחד ומבקשת תשובות מהירות (בתוספת תשלום), או לנשים שיש להן חשד רציני לתסמונת דאון ולא למקרים גבוליים.

דרך נוספת להירגע מהחשש לגבי תסמונת דאון, היא ביצוע של בדיקת דם במקום מי שפיר, שמאפשרת זיהוי של תסמונת דאון ברמת דיוק של 99% . אם עושים בדיקה זו- יכולים לחסוך את בדיקת מי השפיר ולעשות אותה רק אם התוצאות המקודמות יוצאות לא תקינות.


 

למאמרים כלליים נוספים >>