מאמרים כלליים

הכתבות שמפורסמות במדור זה נכתבו על ידי כותבים מבחוץ. פרגניקר נותנת כאן במה לכותבים אלו לטובת גולשי האתר. יחד עם זאת, פרגניקר אינה אחראית על התכנים והשימוש במידע זה הינו באחריות הקוראים בלבד

טיפולים שמותר ואסור לבצע בהיריון

על טיפולי שיניים במהלך ההיריון

תאריך: 09/01/2014

מאוד חשוב לטפל בשיניים ובחניכיים בזמן ההיריון. ההיריון גורם לשינויים הורמונאליים שמגבירים את הסיכון לפתח מחלת חניכיים, אשר יכולה להשפיע גם על בריאותו של התינוק.

הנה כמה טיפים שיעזרו לך לשמור על בריאות פה טובה לפני, במהלך ואחרי ההיריון, וגם יסייעו במניעת הצורך לעבור ניתוח השתלת שיניים בעתיד.

לפני ההיריון

לפני שאת מחליטה להיכנס להיריון, כדאי לבקר במרפאת השיניים. בדרך זו, השיניים שלך ינוקו באופן מקצועי, רקמת החניכיים תיבחן לעומק, וניתן יהיה לטפל בכל בעיות בריאות הפה עוד לפני ההיריון.

טיפולי שיניים בזמן ההיריון

ספרי לרופא השיניים שאת בהיריון, כך שיוכל לנקוט בצעדי הזהירות הנדרשים. במהלך השליש הראשון ובחצי השני של השליש השלישי יש להימנע עד כמה שאפשר מטיפולי שיניים. אלה זמנים קריטיים בצמיחה ובהתפתחות של העובר ופשוט נבון להימנע מחשיפה של האם לתהליכים שכוללים, בכל צורה שהיא, השפעה על צמיחת התינוק והתפתחותו. כמובן, שבתקופה זו לא תתחילי לבצע למשל, השתלות שיניים. את אלה יש לדחות עד לאחר ההיריון. עם זאת, טיפול שיניים שגרתי אפשר לקבל במהלך השליש השני.

עדכני את רופא השיניים לגבי התרופות שאת לוקחת, ולגבי כל עצה רפואית שיעץ לך רופא המשפחה. ייתכן שרופא השיניים יצטרך לשנות את תוכנית הטיפול בעקבות מידע זה. יש תרופות – כמו טטראציקלין – שיכולות להשפיע על התפתחות השיניים של הילד שלך ואסור ליטול אותן במהלך ההיריון.

הימנעי מצילומי שיניים במהלך ההיריון. אם צילומי רנטגן הם חיוניים (כמו במצב חירום בשיניים), רופא השיניים ישתמש בזהירות יתרה כדי שאת והילד שלך תהיו בטוחים מפני הקרינה. ההתקדמות הטכנולוגית הפכה את צילומי הרנטגן לבטוחים יותר היום לעומת העשורים האחרונים.

אל תפספסי את מועדי בדיקת השיניים בגלל ההיריון שלך. עכשיו, יותר מכל זמן אחר, בדיקות שגרתיות של החניכיים חשובות כי ההיריון גורם לשינויים הורמונאליים שמעמידים אותך בסיכון גובר למחלה פריודונטית, רגישות ודימום בחניכיים. שימי לב באופן מיוחד לכל שינוי בחניכיים שלך במהלך ההיריון. אם את חשה ברגישות, דימום או נפיחות במהלך ההיריון, פני מייד לרופא השיניים.

חשוב לשמור על היגיינה טובה של הפה והשיניים כדי למנוע או להפחית בעיות בריאות בפה.

התמודדות עם בחילות בוקר

אם בחילות הבוקר מונעות ממך לצחצח שיניים, השתמשי במשחת שיניים חסרת טעם. בקשי מרופא השיניים שימליץ לך על משחת שיניים מתאימה.

אם את סובלת מהקאות בוקר ומתחושות בחילה שטפי את הפה במים או במי פה.

אכלי נכון לטובת השיניים של התינוק

הימנעי מחטיפים מתוקים. תשוקה למתוקים שכיחה מאוד במהלך ההיריון. זכרי שככל שתאכלי יותר חטיפים, כך גדול הסיכוי לפתח ריקבון שיניים. בנוסף, יש מחקרים שמראים שהחיידק האחראי על ריקבון השיניים עובר מהאם לעובר. לכן, היזהרי ממה שאת אוכלת.

אכלי מזון בריא ומאוזן. השיניים הראשונות של התינוק שלך מתחילות להתפתח בערך בחודש השלישי להיריון. דיאטה בריאה שכוללת מוצרי חלב, גבינה ויוגורט תהיה מקור טוב של מינרלים ותסייע להתפתחות טובה של השיניים, החניכיים והעצמות של התינוק שלך.

לאחר לידת התינוק

אם את סובלת במהלך ההיריון מבעיה כלשהי שקשורה לחניכיים, מומלץ לקבוע פגישה עם רופא השיניים מיד לאחר הלידה, זאת, כדי שיבדוק את הפה והשיניים, יעריך את מצב הבריאות ויתכנן את הצעדים בהם יש לנקוט כדי לפתור את הבעיה שהתעוררה.

 

למאמרים כלליים נוספים >>